סקירה מקיפה של כל סוגי הכיסויים לבריכה

כיסוי לבריכה הוא כבר לא אביזר מותרות לבריכה, אלא חלק אינטגרלי ובלתי נפרד ולכן יש לקחת אותו בחשבון עוד בשלב תיכנון הבריכה. מעבר לעובדה, כי כיסויי הבריכה הם תנאי הכרחי לקבלת היתר הפעלת בריכה מהרשויות המוניציפאליות, הרי שקיימים בו יתרונות נוספים, כדוגמת בטיחות, חיסכון בחשמל, במים ובחומרי חיטוי, שמירה על ניקיון הבריכה וחימום המים גם בעונות הקרות.

בואו נסקור את סוגי כיסויי הבריכה הקיימים היום:

 

כיסוי PVC (פי וי סי) בטיחותי לבריכה

כיסוי בריכה בטיחותי הוא הנפוץ ביותר בקרב בעלי הבריכות מלבד הכיסוי הצף, כיסוי זה הוא העצם הכיסוי היחד שנותן מענה לכל הבעיות שקיימות לבעלי בריכות כגון: מניעה של כניסה של לכלוך לבריכה,מניעת אידוי מים,חסכון בכימיקלים,חסכון בחשמל וכמובן הכי חשוב, כיסוי זה הוא היחיד בעל תו תקן בטיחותי למניעת נפילה של ילד למים!! רוב הכיסויים הבטיחותיים כיום מגיעים מארה”ב, קיימים 5 יצרנים מובילים בארה”ב וכולם מיובאים לישראל, אין שוני מהותי בין החברות וכולם עובדות על אותו עקרון. כיסוי זה מגיע ב-3 וריאציות:

  • כיסוי ידני – ידית הפעלה לפתיחה ומשיכה בחבל לסגירה.
  • כיסוי חשמלי – מנוע חשמלי שמפעיל את הכיסוי לפתיחה ולסגירה.
  • כיסוי בריכה הידראולי– משאבה הידראולית לפתיחה וסגירה של הכיסוי.

הכיסויים האוטומטיים נשלטים הן על ידי מפתח או על ידי קודן לבטיחות מקסימלית.  כל הכיסויים מותקנים ביחד עם מסילות בצידי הבריכה, וכמובן שקיימים כמה סוגי מסילות לפי סוג הבריכה לכן ניתן בעצם לעשות כיסוי בטיחות לבריכה לכמעט כל בריכה או קיימת או בבנייה. היריעה של הכיסוי עצמו נתפרת ומולחמת במפעל היצרן בארה”ב לפי מידות שהיבואן בארץ שולח למפעל, כל כיסוי נעשה בעבודת יד ומותאם במדויק למידות הבריכה, הכיסוי מגיע ב-11 צבעים שניתן לבחור מהם. יריכת כיסוי הבריכה עשויה מ PVC  עמיד במיוחד  לקרני השמש החזקות בישראל ולכימיקלים שבמים (חומצה וכלור) ומחזיקה בממוצע 7 שנים ולפני שמומלץ להחליפה לחדשה. עם רכישת הכיסוי בנוסף מסופקת משאבה טבולה שתפקידה לשאוב את מי הגשמים שמצטברים במהלך החורף על הכיסוי מכיוון שגם מי גשמים יכולים להוות סכנה בטיחותית המשאבה פועלת באופן אוטומטי כך שבתחילת החורף יש להניחה על הכיסוי ולחבר לחשמל ולחבר צינור גינה לניקוז המים.כיסוי בטיחות לבריכה יכול להיות מותקן צמוד לבריכה בהתקנה נסתרת מתחת לריצוף או בהתקנה עילית מעל הריצוף או הדק הקיים.

כיסוי בריכה צף / כיסוי בריכה סולארי תרמי לבריכה

כיסוי צף או בשמו השני כיסוי סולארי, הוא הכיסוי הפשוט והזול ביותר מבין שלל הכיסויים הקיימים בשוק. כיסוי זה הוא בעצם ניילון עם בועות בעובי שונה מאחד לשני, כיסוי זה מטרתו לשמור על חום מי הבריכה ולמנוע אידוי. בדרך כלל כיסוי זה מגיע עם מערכת גלילה ידנית פשוטה וכדי לפרוש את הכיסוי על הבריכה יש להחזיקו בקצה ולמשוך אותו לאורך הבריכה, ולפתיחת הבריכה יש לסובב את ידית ההפעלה על מתקן הגלילה ואז הכיסוי נגלל חזרה על המתקן. היתרון של הכיסוי הוא המחיר הנמוך יחסית לשאר סוגי הכיסויים בשוק והחסרונות הם אורך חיי הכיסוי שמתבלה מהר מאוד מהכימיקלים שבמים ומקרני השמש, כיסוי זה מחזיק בין שנה לשנתיים בממוצע ואז יש צורך בהחלפתו, מעבר לכך הכיסוי אינו מספק הגנה מפני נפילה של ילד למים ואינו שומר את הבריכה נקייה מכיוון שגוללים את הכיסוי ופותחים את הבריכה, כל הלכלוך בעצם נשפך פנימה למים, כמו כן במזג אוויר סוער, הכיסוי נוטה לעוף ברוח למרחק רב מהבריכה.

כיסוי בריכה ידני בטיחותי

הכיסוי הידני, כשמו כן הוא, מופעל באופן ידני, באמצעות סיבוב ידית ההפעלה לפתיחה או משיכת חבל לסגירת הבריכה והוא זול באופן יחסי מבין כל כיסויי הבריכה הקיימים.
בשל הפעלתו הידנית, הכיסוי מיועד  ומתאים לבריכות קטנות או לבריכות ספא, שאינן עולות על 6 מטרים באורכן ו- 3 מטרים ברוחבן ולאלה, שלא מעוניינים במערכת חשמלית או הידראולית.
הכיסוי עשוי מחומר  PVC מיוחד העמיד לשמש ולכימיקלים במים. ניתן להזמין את הכיסוי הידני עם שתי ידיות הפעלה, להפעלה של שני אנשים בו זמנית, להפעלה קלה ומהירה יותר.

הכיסוי הידני הינו בטיחותי, כלומר מונע החלקה או נפילה למים והוא יכול לשאת משקל של כשני טון, אך משתנים כמו גובה המים בבריכה, מצב הכיסוי ושחיקתו יש בכוחם להשפיע על עמידותו ביחס למשקל. מתוך כך, מומלץ להחליף כל כיסוי אחת לשבע שנים. כל ידיות ההפעלה ניתנות לפירוק ולמניעת פתיחת הכיסוי ושימוש בבריכה, ללא השגחה. ניתן בהחלט לשדרג את הכיסוי הידני לזה האוטומטי, על ידי החלפת מערכת הגלילה לזו שיש בה גם מנוע. אין צורך בהחלפת המסילות ויריעת הכיסוי.

קירוי לבריכה / כיסוי חופה

כיסו קשיח, איכותי ובטיחותי, עשוי שלדת אלומיניום וחיפוי פוליקרבונט. הוא נע על מסילות הקבועות בצדי הבריכה. מראהו אסתטי, מהודר והוא ניתן להזמנה בכל גודל וצורה. הכיסוי מוצע במגוון צבעים וגוונים. הכיסוי מתאים לשימוש יומיומי בבריכה בכל עונות השנה. החיפוי שלו מתאים במיוחד לבריכות עם מערכת חימום

כיסוי בריכות זרמים וספא

הכיסוי המיועד לבריכות זרמים ולספא מופעל ידנית או חשמלית, בהתאם לבחירת הלקוח. ייחודו של הכיסוי, ביכולתו לשמור על טמפרטורה ואידוי המים  ובכך חוסך עלויות רבות.

  • מניעת אידוי וחסכון במים
  • שמירה על טמפרטורת המים
  • חסכון בחומרי ניקוי
  • חסכון בתחזוקה

כיסוי תריס לבריכה

כיסוי תריס לבריכת שחיה הינו הכיסוי היקר ביותר מכיסוי הבטיחות ותפקידו הוא לרוב לספק מראה אסתטי לפרויקטים יוקרתיים יותר.  כיסוי תריס נועד לשמור על חום המים בבריכה עם חימום ולמנוע אידוי וחסכון בכימיקלים. חשוב לציין שכיסוי תריס הוא אינו כיסוי בריכה בטיחותי!! התריס עשוי מאלומיניום ופוליקרבונט עמידים לכלור ,מלח  וקרני שמש, אולם הם מיוצרים במידה שקטנה מהבריכה במעט כדי שהצדדים של התריס לא ישתפשפו בדפנות הבריכה ויתקעו את התריס, לכן יש לקחת בחשבון שהאידוי עדיין יהיה קיים לעומת כיסוי בטיחות שאוטם לחלוטין את הבריכה וכמו כן עדיין תהיה בריחה של חום מהצדדים ובטח שלא ניתן להשתמש במוצר זה כמוצר בטיחותי מכיוון שאין מה שמחזיק את התריס בצידי הבריכה והוא בסך הכל צף על המים כך שאם מישהו ידרוך על קצה התריס הוא מיד יגרום לתריס לשקוע מתחת לפני המים.היתרון של המוצר הזה הוא במראה היוקרתי שלו ויתרון נוסף הוא שניתן להתקין את התריס גם בבריכות שיש מכשול סביב הבריכה או בבריכות צורות מיוחדות מכיוון שהתריס נוסע רק בתוך הבריכה ויכול להיות מיוצר בצורה של הבריכה והחסרון שלו הוא העלות הגבוהה, לא נותן מענה בטיחותי,כמו בכיסוי צף ברגע שפותחים את התריס, כל הלכלוך נשפך לתוך הבריכה ובנוסף יש תריסים תת מימיים שבמידה ויש תקלה יש צורך לרוקן את כל הבריכה רק בשביל לטפל במנוע של התריס כך שזה יכול לצור חשבון מים מוגזם.התריס יכול להיות מותקן בתוך הבריכה מתחת למים או בהתקנה עילית מעל גובה הבריכה, ישנם כמה סוגים של מנועים לתריס והם משתנים בין יצרן ליצרן, כמו כן ניתן להזמין את התריס בשלל צבעים לפי הטעם האישי.

כיסוי דק לבריכה / כיסוי במה

כיסוי זה נהפך בשנים האחרונות לפופולרי מאוד בקרב בעלי הבריכות בישראל. קהל הלקוחות שמתעניין במוצר זה הם לקוחות שברשותם חצר קטנה עם בריכה והם מעוניינים לנצל את השטח שבחצר כשהבריכה לא בשימוש, בין אם זה לארח אירוע רב משתתפים או כל פעילות אחרת שהבריכה גורמת לשטח להיות קטן מידי. חשוב לדעת שאין היום חברה או יצרן שמייצר את המוצר הזה, מי שבונה לעצמו מוצר שכזה הוא בעלי מקצוע כמו מסגר ואיש דקים, כך שאין פה ממש אחריות של יצרן או יבואן רשמי.היתרון של המוצר הוא כמובן בשטח הנוסף שנוצר ומתווסף לחצר האחורית, בטיחות נגד נפילה של ילד למים וכניסה של לכלוך למי הבריכה, אבל יש גם לא מעט חסרונות עקב היותו מוצר לא תיקני. ראשית חשוב לציין שברוב המקומות לא ניתן לעשות במה מדק שזזה כי פשוט אין מספיק מקום, בניגוד לכיסויים האחרים שנגללים, כיסוי זה בעצם יחידה אחת שזזה קדימה ואחורה כך שאם ללקוח יש בריכה באורך 8 מטר, הוא יצטרך שטח של 16 מטר כדי שהבמה תזוז אחורה והבריכה תהיה חשופה לחלוטין, בנוסף אם הבריכה יחסית גדולה אין יכולת לפתוח ולסגור עם היד או הרגל את הבמה ומנוע יכול להיות סכנה גדולה שלא יד או רגל או ראש של אדם ימחצו על ידי הבמה המסיבית והכבדה, לכן נהוג לבצע את הבמה על ידי חלוקה של הבמה ל-2 חלקים שבמקרה הזה כל במה תהיה 4 מטר שיסעו אחד אל מול השני כדי לסגור את הבריכה או אחד בניגוד לשני כדי לפתוח את הבריכה.הבמה עשויה מדק ולכן עדיין יכנס אבק וחול לבריכה בניגוד לכיסויים אחרים שאוטמים את הבריכה, הדק יושב מעל הבריכה ומעל ענן של כלור ולחות גבוהה ולכן לאורך זמן הבמה תצטרך להיות מתוחזקת לעתים קרובות כדי לשמור על העץ,כמו כן עדיין יהיה קיים אידוי של מים שיברח בין קורות העץ.לסיכום:במידה ובוחרים בסוג כיסוי שכזה יש לוודא מראש שהמוצר הזה מתאים לדרישותיכם ועליכם לדעת שההפעלה במנוע מסוכנת והפעלה ביד או ברגל קשה מאוד ודורשת תחזוקה רבה ובעצם נבנית לרוב על ידי בעל מקצוע ולא על ידי יצרן מוכר עם אחריות ושירות.

כיסוי ריצפה מתרוממת לבריכה

כיסוי זה הוא הכיסוי היקר ביותר שקיים בשוק ועולותו יכולה להגיע למאות אלפי שקלים. מוצר זה מתחלק ל-2 קטגוריות

  1. ריצפת בריכה מתרוממת-רצפת הבריכה יושבת על בוכנות הידראוליות, ובהפעלה ניתן להרים או להוריד את קרקעית הבריכה כך שאם נוריד את הרצפה כלפי מטה ותווצר לנו בריכה רגילה, ואם נתחיל להרים את הרצפה כלפי מעלה ונעצור כמעט לפני הסוף, תווצר לנו בריכת ילדים רדודה, ואם נמשיך להרים את הרצפה עד הסוף למעלה אז בעצם הבריכה תעלם וקרקעית הבריכה תהיה בעצם חלק אינטגרלי מהחצר ושילוב מושלם בגובה אחיד של סביבת החצר והבריכה כך שבניגוד לבמה שזזה ובולטת מעל הבריכה, פה רצפת הבריכה נעצרת בגובה מדויק של האבן של החצר ואינה מהווה מכשול או מדרגה
  2. מכסה מתרומם-במקרה זה הבריכה בדרך כלל צמודה לחומה וברגע הפתיחה המכסה מתרומם לכיוון החומה ואז נהפך ממצב מאוזן למצב מאונך, זאת אומרת שהמכסה שכרגע כיסה את הבריכה לחלוטין, בעצם נצמד בעמידה לחומה שצמודה לבריכה ובגמר השימוש בבריכה ניתן לסגור חזרה את המכסה ואז המכסה ירד לאט עד שיכסה את הבריכה ויחזור לשמש כשטח שניתן לנצל מעל הבריכה.

החסרון היחיד שיש במוצר הזה הוא כמובן עלות המוצר שעולה כמעט פי 3 עד 4 יותר מעלות של בריכה ממוצעת בישראל.

הערות: קיימים סוגים נוספים של כיסויים אבל הם יותר נפוצים בעולם מאשר בישראל.

כיסוי בריכה MESH

כיסוי זה הוא מעין רשת צפופה וגמישה בדיוק כמו טרמפולינה. כיסוי זה פופולרי במיוחד במדינות קרות ששם יורד שלג והכל קופא בחורף, כיסוי זה בהחלט יכול להוות כיסוי בטיחות רק שהוא לא נוח לתפעול ולכן בארה”ב הוא נקרא “כיסוי חורף” מלשון שסוגרים את הבריכה בחורף ופותחים רק בקיץ. הכיסוי אינו אטום לכן שהשלג יורד על הכיסוי הוא מצטבר ונערם עליו עד האביב,וכשנהיה חם יותר והשלג מתחיל להינמס, הוא מטפטף דרך הרשת הצפופה בחזרה לבריכה. החיסרון של הכיסוי הזה הוא שלוקח לא מעט זמן להרכיב ולפרק אותו, הכיסוי מעוגן לריצוף סביב הבריכה עם עוגנים שיש לקדוח לרצפה ולחבר אותם עם רצועות שנמתחות סביב הכיסוי כך שבפועל יכול לקחת 10-20 דקות רק לפתוח או לסגור את הכיסוי במידה וזאת בריכה גדולה. החיסרון הנוסף הוא האסתטיקה כי יש לקדוח חורים סביב כל הבריכה בשביל העוגנים לתפיסת הרצועות. היתרונות של הכיסוי הם העלות הנמוכה יחסית, והבטיחות שהכיסוי מספק ושומר על הבריכה נקייה.

כיסוי רשת לבריכה

כיסוי רשת הוא דומה מאוד לכיסוי MESH  רק שפה הרשת לא צפופה ובעצם כיסוי זה נועד רק לשמור ולמנוע נפילה של ילד למי הבריכה, גם פה יש לקדוח חורים סביב הבריכה בשביל עוגנים ויש לחבר כל עוגן בנפרד עד שמקיפים את כל הבריכה ולכן לוקח לא מעט זמן כדי לפתוח או לסגור את הכיסוי הזה. היתרון שלו הוא העלות הנמוכה והבטיחות שהוא מספק והחיסרון הוא המראה האסתטי וחוסר היכולת למנוע אידוי ולכלוך.

לסיכום, על מנת להתקין את הכיסוי האפקטיבי ביותר, בהינתן מסגרת תקציבית קשוחה, רצוי ומומלץ להתייעץ עם אנשי מקצוע. בחירה מושכלת של סוג הכיסוי מותנית בלקיחה בחשבון של פרמטרים שונים. אף שהכיסויים, רובם ככולם, נותנים מענה לצמצום האידוי ולחיסכון בעלויות התחזוקה, מהוות אמצעי בטיחותי למניעת נפילה למים והם ידידותיים לסביבה (בהיותם נושאי תו תקן איכות ובטיחות מחייב ומחמיר) חשוב לבחור כיסוי, אשר ייתן את המענה הטוב ביותר במבחן עלות-תועלת.

כאשר אתם מתקינים כיסוי לבריכת שחייה אתם עושים את המעשה החשוב והמתבקש, ההכרחי ושאינו סובל דיחוי, ודאי בשל היותו מענה לצורך בנקיטת אמצעי זהירות ואבטחה.

בוולף כיסויי בריכות חשוב לנו להקפיד על בטיחות המתרחצים, איכות הכיסויים ועיצובם. נשמח לעמוד לרשותכם ביעוץ ומידע נוסף לגבי כיסויים לבריכה.

שאלות נוספות?  התקשרו אלינו ונשמח לעזור ולייעץ.