כיסויים לבריכה מלבנית וצורות אחרות – כל מה שאתם צריכים לדעת

המודעות בישראל באשר לנחיצותו של כיסוי בטיחות לבריכה עולה משמעותית מדי שנה. כיום כמעט בכל בריכה חדשה שנבנית בישראל מותקן גם כיסוי בטיחות.
כיסוי בריכה בטיחותי מסייע להפחית בהוצאות השוטפות של תחזוק הבריכה, למזער את קצב הבלאי וכמובן להימנע ממצבי אסון שעשויים להתרחש בבריכה ללא כיסוי בטיחותי.

רבים אינם יודעים כי כאשר מתכננים בניית בריכה פרטית, יש לתכנן מבעוד מועד התקנת כיסוי בטיחותי מותאם. כלומר, עוד בהליכי התכנון הראשוניים יש לצור קשר עם חברה בעלת ידע המתמחה בכיסויי בריכה בטיחותיים, זאת על מנת שהכיסוי יותאם בצורה אידיאלית לבריכה הספציפית שלכם. במילים אחרות, יש לתכנן את הבריכה ולבנות אותה סימולטנית עם תכנון הכיסוי, עליהם להבנות בד בבד על מנת ליצור קורלציה מושלמת בין בריכה לכיסוי הן מבחינת תפקוד הכיסוי והן מבחינת הנראות של שניהם יחדיו.

יש לשים לב: במהלך השנים, נתקלנו בלקוחות רבים אשר בנו בריכה פרטית ללא חשיבה מוקדמת על כיסוי בריכה בטיחותי וכאשר הם רצו להתקין כיסוי לבריכה הם נתקלו בקושי רב ואף לעיתים לא ניתן היה להוסיף כיסוי בטיחות בשל תכנון לקוי ועל כן חשנו צורך לספק לכם מידע חיוני שיעשה קצת סדר בבלגן.

התאמת הכיסוי לצורת הבריכה

כיסוי בטיחותי לבריכה יכול להתאים כמעט לכל סוג בריכה. על מנת שכיסוי הבריכה יעבוד כשורה, יש לייצר עוד בשלבי התכנון שני קווים מקבילים וישרים שירוצו לאורך כל הבריכה. הקווים הללו מייצגים בפועל את המסילות שיותקנו, בהן הכיסוי ינוע הלוך וחזור. חשיבות המסילות היא עליונה כיוון שבלעדי המסילות הללו כיסוי הבריכה לא ייחשב ככיסוי בטיחותי.

כיסוי לבריכה מלבנית

בריכה מלבנית הינה האידיאלית והקלה ביותר, מבחינת צורתה, להתקנת כיסוי בטיחות, כיוון שבבריכה מלבנית קיימים שני קווים ישרים ומקבילים לאורכה. באשר למיקום המסילות, נראה כי בבריכות סקימרים (פתחים המותקנים בדופן הבריכה ומשמשים לאיסוף הלכלוך וקליטת המים) מלבניות, קו המים נמוך מקו הריצוף הסובב אותו (קופינג) ולכן בדרך כלל המסילות יהיו תחת הקופינג ומעל קו המים. אולם, בבריכות גלישה, בהן המים גולשים לתוך תעלה היקפית סביב הבריכה ומתנקזים למיכל איזון שמאזן את גובה הבריכה, מסילות הכיסוי מותקנות בתוך הריצוף או הדק מעבר לתעלת הגלישה.

היתרון בבריכה מלבנית הוא הקרבה של המסילות למים (אין שטח "ריק") ובשל כך העומס על מנגנון הכיסוי קטן באופן יחסי היות והכיסוי נע על פני מי הבריכה ומי הבריכה מסייעים לכיסוי לנוע הלוך ושוב ומפחיתים חיכוך ומאמץ רב מהמנוע עצמו.

כיסוי לבריכה עגולה,  אליפטית או בצורת קשיו/כליה

ישנן לא מעט צורות בריכות הקיימות כיום בשוק, לרובן ניתן להתקין כיסוי בטיחותי כל עוד הלקוח מבין במה כרוכה ההתקנה של הכיסוי הבטיחותי. כיוון שהמסילות אינן יכולות לקבל את צורת הבריכה והכיסוי יכול לנסוע על המסילות הלוך וחזור רק בקו אחיד וישר, אין חשיבות כל כך לצורה של הבריכה כל עוד מייצרים שני קווים מקבילים לאורך הבריכה.

בניגוד לבריכות מלבניות בהן המסילות ממוקמות בצמוד לקו המים, בבריכות שאינן מלבניות המסילות תשבנה רחוק יותר מקו המים תלוי בצורת הבריכה ולכן הכיסוי יסע הלוך וחזור לא רק על מי הבריכה אלא גם על פני הריצוף או הדק (יש שטח "ריק"). ישנה חשיבות גדולה למיקום המסילות כיוון שככל שנגדיל את רוחב הכיסוי על ידי המסילות מחוץ למים, כך הגרירה של הכיסוי על האבן או הדק תהיה גדולה יותר וכך תיווצר התנגדות גדולה יותר שתכביד על תפקוד המנוע. השאיפה בהתקנת כיסוי בריכה מסוג זה, היא להקטין עד כמה שניתן את שטח הפנים של הכיסוי ובתנאי שכל הבריכה תהא מכוסה.

כיסוי לבריכה בצורת האות וו או בצורת האות ריש

בריכות בצורה זו אמנם יפות לעין אך בכל מה שקשור לכיסוי בטיחות הן מהוות בעיתיות מסוימת. לבריכה בצורת האות וו (מלבן + קובייה קטנה נוספת), ניתן להתקין כיסוי בטיחות בכמה דרכים:

אופציה ראשונה, אפשרית במידה והבריכה צרה יחסית, אז ניתן להניח מסילה לאורך הצד הישר של הבריכה ומסילה נוספת בצד השני היכן שמצויה הקובייה הנוספת, מעבר לנקודה הרחבה ביותר. מה שיקרה כתוצאה מכך הוא שלאורך הצד הלא ישר (הצד עם הקובייה), הכיסוי ייסע לאורך כל הבריכה הלוך ושוב על גבי הריצוף או הדק ולא רק על פני המים, לכן ישנה חשיבות גדולה לגודל הבריכה במקרה הזה. בשל כך, מעל גודל בריכה מסוים לא ניתן כלל להתקין כיסוי, זאת בשל העומס על המנוע והבלאי הרב והמהיר שעשוי להיגרם לכיסוי כתוצאה מחיכוך יתר בריצוף או בדק.

אופציה שנייה, היא להתקין כיסוי זהה לכיסוי של בריכה מלבנית ולכסות את הקובייה שנותרה ללא כיסוי, בכיסוי צף או כל כיסוי אחר שישלים ויסגור את הפתח שנוצר.

בעבור בריכה בצורת האות ריש, ישנה אפשרות אחת בלבד והיא להתקין שני כיסויים נפרדים שיפתחו ויסגרו בו זמנית. כל כיסוי יכסה את החלק הרלוונטי מהבריכה והבריכה תשאר סגורה לחלוטין ללא קושי וללא בעיה. החיסרון היחידי בכיסויי בריכה בצורת האות ריש הוא העלות הגבוהה. בניגוד לבריכות רגילות בבריכה כזו יש לרכוש שני כיסויים ולכן המחיר עשוי להיות כפליים מהמחיר של כיסוי בריכה רגילה.

לסיכום, נדגיש פעם נוספת כי עוד בשלב התכנון ההתחלתי של הבריכה, בחירת צורתה או מיקומה בשטח הבית, אל תתעצלו ופנו לייעוץ מקצועי ואמין באשר לאפשרויות התאמת כיסויי בטיחותי לבריכה העומדות לפניכם, זאת על מנת למנוע מצב בו צורת הבריכה או מיקומה ימנעו מכם להתקין כיסוי בריכה או מצב בו עלויות התקנת הכיסוי יהיו גבוהות מאד.

לייעוץ והכוונה ללא תשלום, פנו אלינו עוד היום ונספק לכם את מירב הפתרונות היצירתיים, האסתטיים והבטיחותיים ביותר לכיסוי המושלם לבריכה שלכם.