הקמת בריכת שחיה בחצר

מאז ומתמיד כונן בנו החלום בבניית בריכת שחיה שתהיה שייכת אך ורק לנו. בריכה שנוכל להשתכשך במימיה ואף אחד מלבדינו לא יפקוד את אותה בריכה בחצר מלבדנו. אין ספק כי בריכה בחצר הינה הטבה צוננת ונעימה ברמת החיים הקיציים והחמים הפוקדים את מדינת ישראל בשנים האחרונות.

על מנת להקים בריכת שחיה שתהווה בעצם בריכה ביתית הממוקמת בחצר חשוב לבדוק ולציין כי הדבר הנ”ל כרוך באישור אחד או שניים שאותם נציין במאמר זה. אם נחזור לתקופת העבר נבחין כי עד לפני כמה שנים בריכה ביתית או לחילופין בריכה בחצר היוותה סוג של פנטזיה בלתי ממומשת מפאת הוצאות יקרות ואכן עד היום ניתן להסיק כי עדיין אין הדבר פשוט וכי הוא כרוך באישורים מהרשות המקומית אם כי ישנן בריכות שאין צורך באישורים עבורם ושהרי מדובר ביתרון גדול אחד ולמרות זאת עדיין הדבר יהיה כרוך בהשקעה בחפירה, יציקה ואף ציפוי לרבות עליות אחזקה שלא עלו עדיין במאמר זה.

אם כן הכמיהה ברכישת בריכה בחצר או בריכת שחיה רצופה דברים לרבות אישורים שאינם פשוטים. רשות מקומית תתן את התיחסותה באופן שונה ותבדיל בין בריכת שחיה כאמור חפירה של בריכה בחצר לעומת בריכה שממוקמת בשטח רגיל. בריכת שחיה כאמור בריכה בחצר הקשורה במתקן המחובר לאדמה תחייב היתר בנייה לעומת מתקן שרק מונח על האדמה שלא יצטרך היתר בפועל מכיוון שהחוק בעצם אומר שכל חומר המחובר בחיבור לאדמה יהיה מחוייב באישור להקמה המצריכה אישור בנייה לכל דבר. כמו כן הציג החוק כי גם אם חציה של בריכת שחיה מונחת על הקרקע או מחוברת בבטון לאדמה שהרי תקרא בריכה לכל דבר דהיינו דרישת רישיון בנייה.

אישור בנייה או לחילופין רישיון בנייה הינם דבר מהותי ביותר ולכן חשוב להתייעץ עם עורך דין טרם הקמת בריכת שחיה או בריכה בחצר לרבות פנייה למהנדס לבקשת חוות דעת מתאימה בהתאם לחריגה שנוצרה כתוצאה בניית בריכת השחיה בחצר או בבית משותף כזה או אחר. חשוב לציין כי לא בכך נגמר המסע ולאחר קבלת היתר הבניה יהיו גורמים נוספים שיצטרכו לאשר בהתאם את הקמת בריכת השחיה כגון מכבי אש, משטרה וכד’. במידה ובריכת שחיה או בריכה בחצר ממוקמת בשטח משותף שהרי יהיה צורך גם באישור של משרד הבריאות, אם מדובר בדגם בריכה בחצר או בריכה ביתית בבית פרטית שהרי לא יצטרכו להמציא אישור זה.